CHESS CORNWALL
Welcome to the website of the Cornwall County Chess Association
Annual Congress
List of Winners
  Emigrant Cup Falmouth Cup Penwith Cup
2017 J. Hooker J. Rodrigo  
2016 J. Hooker J. Constable H. Richings
2015 J. Hooker R. Stephens J. Henderson
H. Richings
2014 M. Watkins M Pilling K Richings
2013 M. Watkins I Renshaw Not held
2012 L. Retallick D. J. Jenkins Not held
2011 R. F. G. Kneebone D. R. Jenkins J. Grose
2010 D. A. J. Saqui A. R. E. Barkhuysen M. Bierton
2009 B. Moss C. Marjoram G. Carter
2008 D. A. J. Saqui S. S. Leaver I. Blight
2007 A. N. Greet B. Hardwick L. Rugg
2006 J. F. S. Menadue R. Clark H. Dean
2005 J. F. S. Menadue J. P. G. Kneebone B. Hardwick
2004 A. N. Greet S. S. Leaver O. Evans
2003 J. F. S. Menadue C. J. Gardiner K. S. Hocking
2002 J. Hooker I. R. Rescorla K. S. Hocking
2001 A. N. Greet A. R. E. Barkhuysen A. Cooke
2000 A. N. Greet A. C. Reeves J. P. G. Kneebone
1999 A. N. Greet A. R. E. Barkhuysen Marie Munday
1998 D. A. J. Saqui R. K. Brewer D. Richards
1997 J. F. S. Menadue D. Crowle T. Richards
1996 R. B. Cole A. Sinclair D. Parlett
1995 A. N. Greet R. Kemp  
1994 A. N. Greet B. Moss  
1993 M. S. Piper D. Onley  
1992 M. S. Piper
J. F. S. Menadue
I. M. George
A. Mannion  
1991 M. S. Piper J. R. Thompson  
1990 I. M. George D. S. Tonkin  
1989 M. Adams L. Bowman  
1988 M. S. Piper
H. G. Coleman
M. Hooper  
1987 M. Adams F. T. C. Johns  
1986 M. Adams S. H. Patterson  
1985 I. M. George C. Sellwood  
1984 M. Adams S. White  
1983 M. Adams
I. M. George
E. A. Horn
I. K. Pilling  
1982 H. G. Coleman P. T. P. Gill  
1981 P. H. Clarke M. Adams  
1980 P. H. Clarke D. Barnes  
1979 P. H. Clarke C. A. Stace  
1978 P. H. Clarke T. Byers  
1977 P. H. Clarke P. Walters  
1976 M. Watkins A. R. E. Barkhuysen  
1975 R. J. Grime P. F. Auld  
1974 B. H. Turner M. J. Grimmer  
1973 R. J. Pearce I. M. George  
1972 A. W. Busby P. T. Tremewan  
1971 R. J. Pearce A. A. H. Phillips  
1970 B. A. Heath
P. Schofield
R. J. Grime  
1969 D. Ellis R. J. Pearce  
1968 H. V. Trevenen E. Prideaux  
1967 D. Ellis M. Shirley
W. R. Provis
 
1966 J. A. Flood J. Baguley  
1965 P. H. Breach B. H. Turner  
1964 A. W. Busby M. B. Tonkin  
1963 A. W. Busby L. G. Shroll  
1962 F. E. A. Kitto M. Collis  
1961 A. W. Busby P. F. Day  
1960 A. H. M. Shirley H. J. B. Wilson  
1959 J. H. Kliskey P. Beighton  
1958 A. W. Busby A. Walmesley  
1957 I. R. Napier M. Searle
I. Peters
 
1956 H. V. Trevenen N. H. Fyans  
1955 A. W. Busby F. Teague  
1954 J. H. Kliskey P. H. Breach  
1953 D. V. Lofts H. Baguley  
1952 I. R. Napier L. Ferris  
1951 C. S. Sanford A. H. M. Shirley  
1950 I. F. Grix C. S. Sanford  
1949 H. V. Trevenen H. Tatum  
1948 H. V. Trevenen I. R. Napier  
1947 I. T. Sifton Not held  
1946 I. T. Sifton E. D. Nash  
1945 Not held Not held  
1944 Not held Not held  
1943 Not held Not held  
1942 Not held Not held  
1941 Not held Not held  
1940 Not held Not held  
1939 I. T. Sifton C. B. B. Westlake  
1938 W. L. White L. R. Tilbrook  
1937 W. H. Snell N. C. C. Shelley  
1936 C. J. Harper H. Stafford-Moass  
1935 J. N. Douglas B. Sharp  
1934 W. L. White J. R. Canney  
1933 E. S. Taylor T. Coburn  
1932 L. G. Bird Not held  
1931 W. H. Snell J. Luxton  
1930 P. Motley W. L. White  
1929 Miss Chanter L. G. Bird  
1928 Not held G. E. Reddaway  
1927 Not held Not held  
1926 A. Ashby G. E. Dobbell  
1925 A. Ashby F. Roberts  
1924 T. M. Willoughby R. Groom  
1923 T. M. Willoughby J. M. Bear  
1922 T. M. Willoughby E. H. Best  
1921 C. Masson Fox H. H. Tresidder  
1920 Not held    
1919 Not held    
1918 Not held    
1917 Not held    
1916 Not held    
1915 C. Masson Fox    
1914 H. Adamson    
1913 H. Adamson    
1912 H. Adamson    
1911 C. E. T. Jenkin    
1910 C. E. T. Jenkin    
1909 A. Baker    
1908 A. Baker    
1907 Not held    
1906 A. Menhenick    
1905 Not held    
1904 S. Y. Williams    

Last updated 14/2/2017