CHESS CORNWALL
Welcome to the website of the Cornwall County Chess Association

Featured Games

Click to replay the game
Click to access the game on the lichess website.
The alphabetical player index is here. A downloadable file (pgn) of all the games published to date is here
The list of all the games in the general anthology is here
2020
15/11/2020 Jeremy Menadue 1 - 0 Gary Trudeau Cornwall Online Premier, Rd.6
12/11/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Ian George Cornwall Online Premier, Rd.6
08/11/2020 Toby Willis ½ - ½ Jamie Morgan Cornwall Online Major, Rd.6
03/11/2020 Mark Bettley 0 - 1 Boris Kostadinov 2nd4NCL Online League Division 6 (St Andrews White Cross v Cornish Pirates, Bd.4)
03/11/2020 Jamie Morgan 1 - 0 Jim Wiseman 2nd NCL Online League Division 4 (Camborne Trevithick v Atticus B, Bd.4)
03/11/2020 Mark Hassall 1 - 0 Stephen Moxley 2nd NCL Online League Division 3 (Trelawny's Army v Warley Mighty Quins, Bd.4)
27/10/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Sergey Beryozkin 4NCL Online U2000, Rd.5
18/10/2020 Mick Hill 0 - 1 Martin Pope Cornwall Online Intermediate, Rd.4
06/10/2020 William Phillips 0 - 1 Jeremy Menadue 2nd NCL Online League Division 3 (Hatch End A v Trelawny's Army, Bd.1)
06/10/2020 Richard Smith 1 - 0 Mark Clancy 2nd NCL Online League Division 4 (Camborne Trevithick v Temple Sutton, Bd.4)
04/10/2020 Jeremy Menadue 0 - 1 Lloyd Retallick Cornwall Online Premier, Rd.3
02/10/2020 Ian George 0 - 1 Petra Nunn Cornwall Online Premier, Rd.3
29/09/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Percy Gill 4NCL Online U2000, Rd.3
27/09/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Tim Gluckman Falmouth & Truro v Lewisham, Bd.4
22/09/2020 Peter Harrison 0 - 1 Richard Nancarrow 2nd 4NCL Online League Division 6 (Oadby & Blaby v Jan Luke's Wrecking Crew, Bd.1)
22/09/2020 John Nunn 1 - 0 Kevin Richardson 2nd 4NCL Online League Division 5 (Bude Surfers v Farnham A, Bd.1)
22/09/2020 Alex Warren 0 - 1 Petra Nunn 2nd 4NCL Online League Division 5 (Farnham A v Bude Surfers, Bd.2)
22/09/2020 Jamie Morgan 1 - 0 Zain Amir 2nd NCL Online League Division 4 (Camborne Trevithick v Warwickshire Bears B, Bd.3)
20/09/2020 Jeremy Menadue 0 - 1 Percy Gill Cornwall Online Premier, Rd.2
18/09/2020 Lloyd Retallick ½ - ½ Ian George Cornwall Online Premier, Rd.2
17/09/2020 Ivan Gerasimenko 1 - 0 Philip Spargo Cornwall Online Minor, Rd.2
16/09/2020 Gary Trudeau 0 - 1 Petra Nunn Cornwall Online Premier, Rd.2
01/09/2020 Lloyd Retallick 1 - 0 Petra Nunn Cornwall Online Premier, Rd.1
01/09/2020 Petra Nunn 0 - 1 Lloyd Retallick Cornwall Online Premier, Rd.1
01/09/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Robert Taylor 4NCL Online Autumn U2000, Rd.1
25/08/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Dylan Boland 2nd 4NCL Online League Division 3 (Trelawny's Army v St Benildus B, Bd.3)
25/08/2020 Brendan Cooney 0 - 1 Mark Hassall 2nd4NCL Online League Division 3 (Benildus B v Trelawny's Army, Bd.4)
25/08/2020 Ian Mason 0 - 1 Petra Nunn 2nd NCL Online League Division 5 (Grangemouth Gambiteers v Bude Surfers, Bd.1)
22/08/2020 Jeremy Menadue 1 - 0 Sam Turner 2nd 4NCL Open, Rd.3
16/08/2020 Jeremy Menadue 0 - 1 John Nunn Cornwall Online League (Carrick Crusaders v Bude, Bd.1)
16/08/2020 Petra Nunn 1 - 0 Mark Hassall Cornwall Online League (Bude v Carrick Crusaders, Bd.2)
16/08/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Percy Gill Cornwall Online League (Carrick Saracens v Camborne Trevithick, Bd.1)
16/08/2020 David Grant 0 - 1 Ian George Cornwall Online League (Newquay v Camborne Pendarves, Bd.2)
09/08/2020 Lloyd Retallick 0 - 1 Jeremy Menadue Cornwall Online League (Newquay v Carrick Crusaders, Bd.1)
09/08/2020 Beatrice Steele 1 - 0 Ian Renshaw Cornwall Online League (Carrick Academicals v Carrick Saracens, Bd.3)
02/08/2020 David R Jenkins ½ - ½ Richard Smith Cornwall Online League (East Cornwall Clowns v Camborne Trevithick, Bd.2)
02/08/2020 Gary Trudeau 0 - 1 Lloyd Retallick Cornwall Online League (East Cornwall Killers v Newquay, Bd.1)
02/08/2020 Hugh Brown 1 - 0 Bryan Jones Cornwall Online League (Carrick Crusaders v Carrick Saracens, Bd.4)
26/07/2020 Percy Gill 1 - 0 Grant Healey Cornwall Online League (Camborne Trevithick v Camborne Pendarves, Bd.1)
26/07/2020 Lloyd Retallick 0 - 1 Robin Kneebone Cornwall Online League (Newquay v Carrick Saracens, Bd.1)
26/07/2020 Petra Nunn ½ - ½ Mark Hassall Cornwall Online League (Bude v Carrick Academicals, Bd.1)
19/07/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Gary Trudeau Cornwall Online League (Carrick Saracens v East Cornwall Killers, Bd.1)
19/07/2020 Petra Nunn 0 - 1 Percy Gill Cornwall Online League (Bude v Camborne Trevithick, Bd.1)
12/07/2020 Lloyd Retallick ½ - ½ Petra Nunn Cornwall Online League (Newquay v Bude, Bd.1)
12/07/2020 Percy Gill 1 - 0 Jeremy Menadue Cornwall Online League (Camborne Trevithick v Carrick Crusaders, Bd.1)
12/07/2020 Maladkar Lavanya 0 - 1 Jamie Morgan 1st 4NCL Major, Rd.5
11/07/2020 Ewen Fewell 0 - 1 Jamie Morgan 1st 4NCL Major, Rd.3
11/07/2020 Jeremy Menadue ½ - ½ Arthur Rinvolucri 1st 4NCL Open, Rd.3
11/07/2020 Jamie Morgan 1 - 0 Ian Lamb 1st 4NCL Major, Rd.2
10/07/2020 Jeremy Menadue ½ - ½ Connor Clarke 1st 4NCL Open, Rd.1
05/07/2020 John James 0 - 1 Maria Yevdokimova Cornwall Online League (Camborne Pendarves v Carrick Saracens, Bd.4)
05/07/2020 Ian George ½ - ½ Manuel Patiño Cornwall Online League (Camborne Pendarves v Carrick Saracens, Bd.2)
05/07/2020 Mark Hassall 0 - 1 Andy Young Cornwall Online League (Carrick Crusaders v Calstock & Lerryn Clowns, Bd.2)
28/06/2020 Anthony Hughes ½ - ½ Jamie Morgan National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.5 (Wimbledon v Trelawny's Army, Bd.3)
28/06/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Shivam Agrawal National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.5 (Trelawny's Army v Wimbledon, Bd.2)
28/06/2020 Nick Keene ½ - ½ Lloyd Retallick National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.5 (Wimbledon v Trelawny's Army, Bd.1)
28/06/2020 Freddie Sugden 0 - 1 Hugh Brown National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.5 (Hackney v Trelawny's Army, Bd.6)
28/06/2020 Thomas Oates 1 - 0 Marc Morgan National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.5 (Trelawny's Army v Hackney, Bd.5)
28/06/2020 John Nunn 1 - 0 Philip Zabrocki National Online Clubs Championship Minor, Rd.5 (Bude Surfers v Telepost, Bd.1)
27/06/2020 Joel Newton 0 - 1 John Nunn National Online Clubs Championship Minor, Rd.3 (Bude Surfers v 3Cs, Bd.1)
27/06/2020 Ian Bush 0 - 1 Gary Trudeau National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.3 (The Six Horses of the Apocalypse v Trelawny's Army, Bd.2)
27/06/2020 John Nunn 1 - 0 Alan Walton National Online Clubs Championship Minor, Rd.3 (Bude Surfers v 3Cs, Bd.1)
27/06/2020 Maxamillian John 0 - 1 Thomas Oates National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.2 (Lewisham v Trelawny's Army, Bd.6)
27/06/2020 Peter Wood 0 - 1 Robin Kneebone National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.2 (Lewisham v Trelawny's Army, Bd.2)
26/06/2020 Robin Kneebone 1 - 0 David Wedge National Online Clubs Championship Intermediate, Rd.1 (Trelawny's Army v Hebden Bridge, Bd.2)
26/06/2020 John Nunn 1 - 0 Paul Johnson National Online Clubs Championship Minor, Rd.1(Bude Surfers v Limewood A, Bd.1)
21/06/2020 Toby Willis 0 - 1 Richard Smith Cornwall Online League (Carrick Academicals v Camborne Trevithick, Bd.4)
21/06/2020 Nigel Kirkman 1 - 0 Mark Hassall Cornwall Online League (Carrick & Lerryn Killers v Carrick Crusaders, Bd.2)
21/06/2020 Jeremy Menadue 1 - 0 Gary Trudeau Cornwall Online League (Carrick Crusaders v Carrick & Lerryn Killers, Bd.1)
21/06/2020 David J Jenkins 0 - 1 Ivan Gerasimenko Cornwall Online League (Camborne Trevithick v Carrick Academicals, Bd.4)
21/06/2020 David Grant 1 - 0 Andy Young Cornwall Online League (Newquay v Carrick & Lerryn Clowns, Bd.2)
14/06/2020 Toby Willis 0 - 1 Jeremy Menadue Cornwall Online League (Carrick Academicals v Carrick Crusaders, Bd.1)
14/06/2020 Thomas Oates 1 - 0 John Constable Cornwall Online League (Camborne Pendarves v Bude, Bd.2)
14/06/2020 Gary Trudeau 0 - 1 Percy Gill Cornwall Online League (Calstock & Lerryn Killers v Camborne Trevithick, Bd.1)
14/06/2020 Richard Smith 0 - 1 Nigel Kirkman Cornwall Online League (Camborne Trevithick v Calstock & Lerryn Killers, Bd.2)
14/06/2020 Mick Hill 0 - 1 David J Jenkins Cornwall Online League (Calstock & Lerryn Killers v Camborne Trevithick, Bd.3)
09/06/2020 Gary Trudeau 1 - 0 Rob Merriman 4NCL Online League, Division 4 (East Cornwall Killers v Guildford Gatekeepers, Bd.3)
02/06/2020 Nigel Kirkman 0 - 1 Vishal Narang 4NCL Online League, Division 4 (East Cornwall Killers v Phones Pals , Bd.4)
02/06/2020 Simeon Bott 0 - 1 Mark Hassall 4NCL Online League, Division 3 (Warwick University B v Falmouth & Truro, Bd.3)
02/06/2020 Robin Kneebone 1 - 0 Taran Jini 4NCL Online League, Division 3 (Falmouth & Truro v Warwick University B, Bd.2)
26/05/2020 Percy Gill 1 - 0 Imogen Dicen 4NCL Online League, Division 4 (Camborne & Redruth v Warwickshire Bears A, Bd.1)
26/05/2020 Thomas Oates 1 - 0 Daniel Chen 4NCL Online League, Division 4 (Camborne & Redruth v Warwickshire Bears A, Bd.3)
26/05/2020 Geoff Lingard 1 - 0 Kate Walker 4NCL Online League, Division 4 (Bude Surfers v Shropshire 4, Bd.1)
19/05/2020 Kenneth Hobson ½ - ½ Gary Trudeau 4NCL Online League, Division 4 (Oxford 3 v East Cornwall Killers, Bd.3)
19/05/2020 Chris Finn ½ - ½ Lloyd Retallick 4NCL Online League, Division 4 (Oxford 3 v East Cornwall Killers, Bd.1)
19/05/2020 Richard Smith 0 - 1 Neal Fisher 4NCL Online League, Division 4 (Camborne & Redruth v Chessmates, Bd.2)
19/05/2020 Robin Kneebone 1 - 0 John Turner 4NCL Online League, Division 3 (Falmouth & Truro v Warley Mighty Quins, Bd.2)
12/05/2020 Robert Whitehouse 0 - 1 Robin Kneebone 4NCL Online League, Division 3 (MK Phoenix 2 v Falmouth & Truro Bd.2)
12/05/2020 Ian George ½ - ½ George Kolbusz 4NCL Online League, Division 4 (Camborne & Redruth v Shropshire 3, Bd.1)
12/05/2020 Kate Walker 0 - 1 Thomas Oates 4NCL Online League, Division 4 (Camborne & Redruth v Shropshire 3, Bd.4)
12/05/2020 Jan Cobben 0 - 1 Gary Trudeau 4NCL Online League, Division 4 (Harrow 3 v East Cornwall Killers, Bd.3)
05/05/2020 Lloyd Retallick 1 - 0 Lewis Turner 4NCL Online League, Division 4 (East Cornwall Killers v Bristol Cabot Blackbeards, Bd.1)
05/05/2020 Robin Kneebone ½ - ½ Jamie Hookham 4NCL Online League, Division 3 (Falmouth & Truro v 3 Smarties 1 Tube, Bd.2)
28/04/2020 Geoff Lingard 1 - 0 Alex Burenius 4NCL Online League, Division 5 (Bude Surfers v Nottingham University 2, Bd.1)
28/04/2020 John Cook 0 - 1 Lloyd Retallick 4NCL Online League, Division 4 (Kent KJCA Kestrels C v East Cornwall Killers, Bd.1)
28/04/2020 Chris Heath 0 - 1 Robin Kneebone 4NCL Online League, Division 3 (Horsham v Falmouth & Truro, Bd.2)
21/04/2020 Toby Willis 1 - 0 Stephen Homer 4NCL Online League, Division 3 (Falmouth & Truro v West is Best 2, Bd.2)
21/04/2020 Ian George ½ - ½ Carsten Pedersen 4NCL Online League, Division 4 (Camborne & Redruth v Celtic Tigers Cubs, Bd.1)
14/04/2020 Jeremy Menadue 1 - 0 Karl Lockett 4NCL Online League, Division 3 (Falmouth & Truro v Crewe, Bd.1)
14/04/2020 Amy Lovatt 0 - 1 Robin Kneebone 4NCL Online League, Division 3 (Crewe v Falmouth & Truro, Bd.2)
14/04/2020 Toby Willis 1 - 0 Harry Gardiner 4NCL Online League, Division 3 (Falmouth & Truro v Crewe, Bd.3)
14/04/2020 Jude Shearsby ½ - ½ Lloyd Retallick 4NCL Online League, Division 3 (Warwickshire Bears A v East Cornwall Killers, Bd.1)
14/04/2020 Philip Williams 1 - 0 Philip Morgan 4NCL Online League, Division 4 (Camborne & Redruth v Ashfield Anonymous B, Bd.2)
10/04/2020 David J Jenkins 1 - 0 Jeremy Menadue lichess Doublebois Arena Rapid 10'/5"
  15/02/2020 Steve Martin ½ - ½ David R. Jenkins Devon v Cornwall, Bd.15
  15/02/2020 Steven Levy 0 - 1 Ian George Devon v Cornwall, Bd.5
  20/01/2020 Lloyd Retallick 0 - 1 Robin Kneebone Newquay v Falmouth, Bd.1
  18/01/2020 Alan Dean 0 - 1 Colin Sellwood Devon U160 v Cornwall U160, Bd.10
2019
  22/11/2019 Ian Rescorla 0 - 1 Thomas Oates Roger Grime Cup, Bude v Camborne, Bd.1
  15/11/2019 Nigel Kirkman 1 - 0 Jan Rodrigo County Shield, Calstock v Camborne, Bd.1
  09/11/2019 Colin Sellwood 1 - 0 Mick Hill Torbay Major, Rd.4
  30/10/2019 Bryan Jones 0 - 1 Robin Kneebone Camborne Club Championship, Rd.1
  25/10/2019 David Grant 0 - 1 Jan Rodrigo A. W. Busby Cup, Newquay v Camborne, Bd.2
  05/10/2019 Lloyd Retallick 1 - 0 Kevin Thurlow Cornwall v Somerset, Bd.2
  05/10/2019 Gerry Jepps 0 - 1 Richard Clark Somerset v Cornwall, Bd.5
  05/10/2019 Jeff Nicholas 1 - 0 Chris Greenaway Cornwall v Somerset, Bd.8
  17/09/2019 Lloyd Retallick ½ - ½ Ian George County Shield, Newquay v Camborne, Bd.1
  01/08/2019 Luke Renshaw 0 - 1 Adam Hussain ECF Major Open, Rd.6
  24/05/2019 Ian George 1 - 0 Colin Sellwood Camborne Club Championship, Rd.5
  19/05/2019 Richard Smith 1 - 0 Ian Reynolds Essex U160 v Cornwall U160, Bd.9
  19/05/2019 Jamie Morgan 1 - 0 Edgar Wilson Cornwall U160 v Essex U160, Bd.6
  19/05/2019 Peter Jaszkiwskyj 0 - 1 Gary Trudeau Essex U160 v Cornwall U160, Bd.5
  05/05/2019 Maurice Richards 1 - 0 David Archer Cornwall Minor, Rd.5
  05/05/2019 Christopher Peacock 0 - 1 Percy Gill Cornwall Major, Rd.4
  05/05/2019 Tony Tatam 0 - 1 Christine Constable Cornwall Minor, Rd.4
  05/05/2019 Colin Sellwood 0 - 1 Jamie Morgan Cornwall Championship, Rd.4
  05/05/2019 Toby Willis 1 - 0 Brendan O'Gorman Cornwall Championship, Rd.4
  04/05/2019 Anton Barkhuysen 1 - 0 Paul Jackson Cornwall Major, Rd.3
  04/05/2019 John Nyman ½ - ½ Anton Barkhuysen Cornwall Major, Rd.2
  04/05/2019 Grant Healey 1 - 0 Jeremy Menadue Cornwall Championship, Rd.2
  14/04/2019 Andrew Greet ½ - ½ Mick Hill Andrew Greet simul (Calstock)
  14/04/2019 Andrew Greet 1 - 0 David Twine Andrew Greet simul (Calstock)
  14/04/2019 Andrew Greet 1 - 0 Stephen Pearce Andrew Greet simul (Calstock)
  31/03/2019 Matthew Wilson 0 - 1 Richard Smith Devon U160 v Cornwall U160, Bd.1
2018
  23/11/2018 Richard Smith 0 - 1 Colin Sellwood Camborne Club Champioship, Rd.2
  14/11/2018 Grant Healey 0 - 1 Jeremy Menadue County Shield, Falmouth v Truro, Bd.1
  19/10/2018 Gary Trudeau 1 - 0 James Hooker County Shield, Liskeard v Camborne, Bd.1
  03/10/2018 Phil James 0 - 1 David R Jenkins Lerryn Club Cup, Rd.1
  15/09/2018 Jeremy Menadue 1 - 0 Dominic Mackle WECU Jamboree, Bd.1
  18/05/2018 James Hooker 0 - 1 Robin Kneebone County Shield, Camborne v Falmouth, Bd.1
  14/05/2018 Gary Trudeau 1 - 0 Lloyd Retallick County Shield, Liskeard v Newquay, Bd.1
  25/03/2018 David Twine 0 - 1 Robin Kneebone Devon v Cornwall, Bd.6
  25/03/2018 Gary Trudeau 1 - 0 Denis Cowley Cornwall v Devon, Bd.11
  20/01/2018 Lloyd Retallick 1 - 0 Andrew Footner Cornwall v Somerset, Bd.3
2017
  13/05/2017 Martin Burrrows 0 - 1 Andrew Greet Leicestershire v Cornwall, Bd.1
  02/05/2017 Lola Anderson 1 - 0 Lily Strevens Penwith Junior Championship, Rd.6
  25/02/2017 Gary Trudeau 1 - 0 Ian Blencowe Cornwall v Gloucestershire, Bd.8
2016
  11/11/2016 Jeremy Menadue 1 - 0 John F Wheeler Torbay Open, Rd.1
  09/11/2016 Mark Hassall 0 - 1 Gary Trudeau A. W. Busby Cup, Carrick v Liskeard, Bd.1
  04/11/2016 Richard Smith 1 - 0 Percy Gill Camborne Club Championship, Rd.1
  08/10/2016 Stephen Homer 0 - 1 James Hooker Devon v Cornwall, Bd.3
  19/09/2016 Mark Hassall 1 - 0 Stephen Homer WECU Jamboree, Bd.2
  23/04/2016 Andrew Greet 1 - 0 Chris Dorrington Cornwall v Lincolnshire, Bd.1
2015
  15/09/2015 Michael Adams 1 - 0 Viktor Laznizcka FIDE World Open, Rd.2
  02/08/2015 Adam Hussain 1 - 0 Tristian See Frome Open, Rd.4
  17/05/2015 Jeremy Menadue 0 - 1 John Waterfield Frome Open, Rd.4
  25/04/2015 Chris Ross 0 - 1 Andrew Greet Bedfordshire v Cornwall, Bd.1
  25/04/2015 Michael Botteley 0 - 1 Lloyd Retallick Bedfordshire v Cornwall, Bd.9
  25/04/2015 Brian Valentine 0 - 1 Gary Trudeau Bedfordshire v Cornwall, Bd.11
  05/04/2015 Theo Slade 1 - 0 Alan Brusey WECU Open, Rd.5
  02/04/2015 David R Jenkins 1 - 0 Geoff Lingard Lerryn v Bude, Bd.1 (Roberts Cup)
  27/03/2015 Richard Smith 1 - 0 Colin Sellwood Camborne Club Championship, Rd.3
  07/03/2015 Jeremy Menadue ½ - ½ Dominic Tunks Cornwall v Hampshire, Bd.1
  07/03/2015 David Culliford 0 - 1 Colin Sellwood Hampshire v Cornwall, Bd.10
  07/03/2015 Gary Trudeau 1 - 0 Jonathan Young Cornwall v Hampshire, Bd.11
  02/03/2015 Mark Hassall 0 - 1 Richard Smith Truro Club Champiosnhip
  07/02/2015 Theo Slade 1 - 0 John Stephens Cornwall v Devon, Bd.2
  07/02/2015 Grant Healey 1 - 0 Plamen Sivrev Cornwall v Devon , Bd.4
  07/02/2015 Meyrick Shaw 0 - 1 John Wilman Devon v Cornwall , Bd.11
  01/02/2015 Richard Smith 1 - 0 Grant Healey Emigrant Cup, Rd.5
  31/01/2015 Martin Jones 0 - 1 Richard Stephens Falmouth Cup, Rd.3
  30/01/2015 Neil Robinson 0 - 1 James Hooker Emigrant Cup, Rd.1
  04/01/2015 Theo Slade 1 - 0 Ian Wallis Hastings Masters 2014/15, Rd.8
2014
  22/12/2014 Andrew Greet 0 - 1 Richard Stephens Simultaneous display (Truro)
  22/12/2014 Andrew Greet 1 - 0 Robin Kneebone Simultaneous display (Truro)
  22/12/2014 Andrew Greet ½ - ½ Mate Csuri Simultaneous display (Truro)
  06/12/2014 Hikaru Nakamura 1 - 0 Theo Slade 6th LCC Super Rapidplay Open 2014, Rd.1
  29/11/2014 Mate Csuri 1 - 0 John Jenkins Cornwall v Gloucestershire, Bd.4
  16/11/2014 John Constable 0 - 1 Philip Spargo Torbay Minor, Rd.5
  16/11/2014 Kevin Hindom 0 - 1 Colin Sellwood Torbay Major, Rd.4
  14/11/2014 Jeremy Menadue 1 - 0 Alan Barton Torbay Open, Rd.1
  24/10/2014 Egor Eliseev 0 - 1 Theo Slade European Youth Championships U14, Rd.6
  20/10/2014 Grigory Aivazian ½ - ½ Theo Slade European Youth Championships U14, Rd.2
  18/10/2014 Jack Rudd 0 - 1 Jeremy Menadue Somerset A v Cornwall A, Bd.1
  18/10/2014 Mark Hassall ½ - ½ Ben Edgell Cornwall A v Somerset A, Bd.2
  18/10/2014 Harvey Richings ½ - ½ Michael Cooper Cornwall B v Somerset B, Bd.9
  12/10/2014 Vasanta Wettasinha 1 - 0 Zaki Harari 6th LCC FIDE Open 2014, Rd.3
  10/10/2014 David J Jenkins 1 - 0 Marcus Pilling Camborne A v Truro, Bd.1, (500 League)
  03/10/2014 Martin Pope 1 - 0 Colin Sellwood Camborne B v Camborne A, Bd.1, (Roberts Cup)
  14/09/2014 Stephen Homer 1 - 0 Grant Healey WECU Jamboree, Bd.5
  05/08/2014 Emir Dizdarevic 0 - 1 Andrew Greet Tromso Olympiad, Rd.5
  01/08/2014 Koby Kalavannen 0 - 1 Mark Hassall ECF Major Open, Rd.11
  25/07/2014 Mark Hassall 1 - 0 Albert Yiamakis ECF Major Open, Rd.5
  30/05/2014 Mark Watkins ½ - ½ Ian George Camborne Club Championship, Rd.6
  07/05/2014 David R Jenkins 1 - 0 Ian Renshaw Liskeard v Falmouth, Bd.3 (County Shield)
  11/04/2014 Terry Dengler 1 - 0 David J Jenkins Camborne Club Championship, Rd.6
  04/04/2014 James Hooker 1 - 0 David Saqui Camborne Club Championship, Rd.5
  31/03/2014 John Wilman 1 - 0 Barry Moss St Austell v Newquay, Bd.1 (Roberts Cup)
  31/03/2014 Colin Sellwood 0 - 1 Richard Smith Camborne v Truro (County Shield), Bd.4
  28/02/2014 Petr Marusenko ½ - ½ Jeremy Menadue South Wales International, Rd.6
  23/03/2014 Chris Piper 1 - 0 Jack Harvey Cornwall Under 18 Champioship, Rd.2
  08/03/2014 Grant Healey 1 - 0 Phil Denison Cornwall v Gloucestershire, Bd.7
  05/03/2014 Richard Nancarrow 0 - 1 Hugh Brown Newquay v Falmouth, Bd.5 (County Shield)
  08/02/2014 Jack Harvey 0 - 1 Theo Slade Simultaneous display (Truro)
  02/02/2014 Grant Healey ½ - ½ Theo Slade Emigrant Cup, Rd.5
  02/02/2014 Mark Watkins 1 - 0 David Saqui Emigrant Cup, Rd.5
  02/02/2014 Ian George ½ - ½ Lloyd Retallick Emigrant Cup, Rd.5
  02/02/2014 Marcus Pilling 1 - 0 Ian Renshaw Falmouth Cup, Rd.5
  02/02/2014 David Jenkins ½ - ½ Martin Jones Falmouth Cup, Rd.5
  02/02/2014 Grant Healey 1 - 0 James Hooker Emigrant Cup, Rd.4
  02/02/2014 Theo Slade ½ - ½ Mark Watkins Emigrant Cup, Rd.4
  01/02/2014 Grant Healey 0 - 1 Mark Watkins Emigrant Cup, Rd.2
  31/01/2014 David Saqui 0 - 1 James Hooker Emigrant Cup, Rd.1
  24/01/2014 Martin Pope 1 - 0 Brian Parkin Camborne v Liskeard, Bd.1, (Roberts Cup)
  18/01/2014 Gary Trudeau 1 - 0 Meyrick Shaw Cornwall v Devon (Bd.10)
  08/01/2014 Grant Healey 1 - 0 David Saqui Falmouth v Camborne, Bd.2 (County Shield)
  08/01/2014 Mark Watkins 0 - 1 Robin Kneebone Camborne v Falmouth, Bd.1 (County Shield)
2013
  30/11/2013 Lloyd Retallick ½ - ½ Chris Purry Cornwall v Somerset, Bd.6
  30/11/2013 Theo Slade 1 - 0 David Painter-Kooiman Cornwall v Somerset, Bd.8
  29/11/2013 Colin Sellwood 1 - 0 Robin Kneebone Camborne Club Championship, Rd.2
  25/11/2013 Mark Hassall 0 - 1 Robin Kneebone Truro v Falmouth, Bd.1 (County Shield)
  18/11/2013 Edward Webb 1 - 0 Richard Nancarrow St Austell v Newquay, Bd.2 (Roberts Cup)
  17/11/2013 Adam Batson 0 - 1 Simon Bartlett Torbay Open, Rd.4
  25/10/2013 Ian George 1 - 0 Simon Bartlett Camborne v Newquay, Bd.2 (County Shield)
  23/10/2013 Robin Kneebone 1 - 0 Gary Trudeau Falmouth v Liskeard, Bd.1 (County Shield)
  19/10/2013 Jeremy Menadue 1 - 0 Timothy Davis Cornwall v Hampshire, Bd.2
  27/09/2013 Glen Crouse 1 - 0 David J Jenkins Falmouth v Camborne, Bd.5 (County Shield)
  09/09/2013 James Hooker 1 - 0 John Wilman Truro v St Austell, Bd.1 (Roberts Cup)
  02/09/2013 Simon Bartlett 1 - 0 Brian Macreamoinn DCCA Premier, Rd.2
  06/08/2013 Matthew Dignam ½ - ½ Jeremy Menadue ECF Congress (Torquay), Major Open, Rd.8
  28/07/2013 Shixuan Xue 0 - 1 Theo Slade China v England (World Under 16 Olympiad, Chongqing)
  24/06/2013 Lloyd Retallick 0 - 1 Mark Watkins Newquay v Camborne, Bd.1 (AW Busby Cup)
  07/04/2013 Robin Kneebone 1 - 0 Jeremy Menadue Emigrant Cup, Rd.4
  06/04/2013 Robin Kneebone 1 - 0 David Saqui Emigrant Cup, Rd.2
  18/01/2013 Mark Watkins 1 - 0 Colin Sellwood Camborne Club Championship, Rd.3
Before 2013
  05/12/2012 Richard Smith 1 - 0 David R Jenkins Truro v Liskeard (AW Busby Cup)
  27/10/2012 Theo Slade 1 - 0 Rudy von Saldern Guernsey International Open, Rd.7
  22/11/2011 Jan Rodrigo 0 - 1 Hugh Brown Truro v Falmouth, Bd.4 (Roberts Cup)
  Jul 2006 Barry Childs 0 - 1 Alexei Shirov Friendly
  05/03/2005 Jeremy Kneebone 1 - 0 D Wood East Devon Major
  29/06/2003 Philip Hutchings ½ - ½ Robin Horner Kerrier Cup, Rd.5
  12/01/2002 Simon Bartlett 1 - 0 Alan Brusey Cornwall v Devon, Bd.5
  02/05/2001 Ian George 1 - 0 devilone Internet Chess Club
  13/04/2001 Jack Rudd 1 - 0 Ian George West of England Championship, Rd.1
  2001 Grant Lakeland 1 - 0 Rico Wong Cornwall Under 18 Champioship, Rd.5
  28/05/2000 Robin Horner 0 - 1 David Saqui Kerrier Cup, Rd.4
  04/04/1999 Alan Brusey 0 - 1 David Saqui WECU Championship, Rd.1
  04/10/1997 Andrew Law 0 - 1 Jeremy Menadue Witshire v Cornwall, Bd.1
  31/07/1995 Jeremy Menadue ½ - ½ Mark Hebden British Championship, Rd.1
  08/01/1989 Michael Adams 0 - 1 Paul Wallace Emigrant Cup, Rd.6
  08/01/1989 Robin Kneebone 1 - 0 Malcolm Grimmer Emigrant Cup, Rd.6
  23/07/1988 Malcolm Grimmer 1 - 0 Jeremy Menadue Invitation tournament (St. Just), Rd.1
  15/01/1988 Philip Williams 0 - 1 IaMichael Adams Camborne A v Truro School A, Bd.1 (County Shield)
  27/03/1987 Maurice Smelt 1 - 0 Ian George Penwith B v Camborne A, Bd.1 (County Shield)
  16/04/1983 Ian George 1 - 0 AJ Rolfe Nottinghamshire Open, Rd.3
  1978 Michael Prettejohn 0 - 1 Jeremy Menadue Cornwall Under 18 Champioship, Rd.2
  22/07/1977 Ian George 0 - 1 DV Lofts Basingstoke Open, Rd.1
  1976 Mark Watkins 1 - 0 Philip Breach Emigrant Cup, Rd.4
  1968 HVW Trevenen 1 - 0 BA Heath West of England Championship
  1955 IR Napier 0 - 1 FEA Kitto Cornwall v Devon (Bd.1)
  1953 Hedley Shirley 1 - 0 AJ Sherlock Cornwall Under 18 Champioship
  1948 B Forsling 0 - 1 Arthur Busby Correspondence, BCCA Premier A
  1936 Alexander Alekhine 1 - 0 Aelred Horn Simultaneous display (Bristol)
  16/11/1898 Emanuel Lasker 0 - 1 Henry Adamson Simultaneous display (Plymouth)
Date unknown
  Not known Raymond Keene 0 - 1 David R Jenkins Simultaneous display
  Not known Mikhail Tal 1 - 0 Colin Searle Simultaneous display
Last updated 17/11/2020