CHESS CORNWALL
Welcome to the website of the Cornwall County Chess Association

Cornwall Spring Congress 2022

Played on 28th to 30thApril to 2023 at the Falmouth Hotel

Note
Under the rules of the competition ungraded players may not win a grading prize and may only receive 50% of any prize to which they are entitled. This does not affect the junior prizes.

Open (U2200)

The Emigrant Cup winner and new Cornwall champion is 9 year old Rami Taleb from Syria and currently resident in Truro. He replaces GM Michael Adams (1983 joint champion, aged 11) as the youngest ever Cornwall champion.

Round by round results and final standings on chess-results.com at https://chess-results.com/tnr758567.aspx?lan=1&art=4

1 4 Rami Taleb 2074 Truro 150 (1st) + trophy bonus £40
2-7 3 Lloyd Retallick 2070 North Cornwall £45 (2nd=)
    Jeremy Menadue 2044 Truro £45 (2nd=)
    Graham Bolt 2032 Exeter 4 rounds
    John Curtis 2012 Bristol & Clifton £45 (2nd=)
    William Adaway 1981 Wimborne £45 (2nd=)
    David Collier 1946 Bristol & Clifton £45 (2nd=)
8-11 Jane Richmond 2139 Brown Jack, Swindon 4 rounds
    Stephen Dilleigh 2081 Horfield & Redland  
    David Littlejohns 1988 Taunton  
    Kieran Macphail 1799 Newquay £40 (U1930)
12-17 2 Sandy Storey 1999 London  
    Simon Arnold 1944 Eagle & Child, York  
    Johnathan Bourne 1937 Brown Jack, Swindon 4 rounds
    Ian George 1915 Camborne  
    Colin Davis 1910 Bristol & Clifton  
    Paul Aston 1879 Newton Abbot  
18-19 Paul O'Donovan 1896 Cork  
    Jamie Morgan 1873 Camborne  


Major (Under 1900)

There were three joint winners of the Falmouth Cup in a seven-way tie for first place: 2022 Penwith Cup winner Eldon Vallejo, Oliver Twentyman, making his debut at the congress, and 2012 winner David Jenkins.

Round by round results and final standings on chess-results.com at https://chess-results.com/tnr758568.aspx?lan=1&art=4

1-7 David Siddall 1803 Austin Friars, Carlisle £60 (1st=)
    William Ingham 1896 Teignmouth £60 (1st=)
    Oliver Twentyman 1832 Truro £60 (1st=) + trophy bonus £15
    Eldon Vallejo 1852 London £60 (1st=) + trophy bonus £15
    Rob McClatchey 1824 Salisbury £60 (1st=)
    David Jenkins 1783 Camborne £60 (1st=) + trophy bonus £15
    Paul Jackson 1680 Bournemouth £60 (1st=)
8-14 Nigel Kirkman 1802 Calstock  
    Mick Hill 1658 Calstock  
    Colin Sellwood 1785 Camborne  
    Percy Gill 1749 Camborne  
    Tim Jones 1717 Bristol  
    John Morrison 1690 Exeter  
    Christopher Peacock 1483 Plymouth  
15-17 2 Ronnie Burton 1795 Weymouth  
    Luc Gordon 1545 Weston-super-Mare  
    Philip Walters 1743 Carlisle Austin Friars  
18-22 Alastair Marston 1694 Bristol Cabot  
    James Galloway 1568 Penzance  
    Ian Renshaw 1549 Truro  
    Richard Humpleby 1494 Camborne  
    Paul Errington 1567 Bournemouth  

Minor (Under1525)

The Penwith Cup wasshared between 2019 winner Chris Constable and 2003 Falmouth Cup winner Colin Gardiner.

Round by round results and final standings on chess-results.com at https://chess-results.com/tnr758569.aspx?lan=1&art=4

1 5 Thomas Merchant 1416 North Bristol £150 (1st)
2-3 4 Jacob Cameron-Potter 1329 Gillingham £45 (2nd=)
    Ian Blencowe 1642 Wotton Hall £85 (2nd=)
4-7 3 Colin Gardiner 1398 Camborne (£20 U1460=) + trophy bonus £20
    Christine Constable 1560 Bude (£20 U1460=) + trophy bonus £20
    Ajna Fern 1563 Lerryn  
    Paul Bland 1488 Wimborne  
8-16 Douglas Bramley 1328 Spondon U1330= (£15)
    Maurice Richards 1566 Bude  
    Tony Tatam 1534 Plymouth  
    Michael Sillence Davis 1527 Bristol & Clifton Junior= (£15)
    Ben Barnett 1252 Camborne Junior= (£15)
    Lloyd Russell 1255 Bude U1330= (£15)
    Hazel Welch 1237 Seaton U1330= (£15)
    Clive Liggatt 1391 Totnes  
    Philip Spargo 1452 Camborne  
17-18 2 Joshua Birch 1278 Liskeard  
    David Neary 1200 Northwich  
19-20 Daniel Mitchelmore 1346 Lerryn  
    Klaus Tekniepe 1336 Plymouth  
21-23 1 Kieran Ongley 962 Bude  
    David Neary 1200 Chesham  
    Brett Jackson 1293 Lerryn  
 

Last updated 2/5/2023