CHESS CORNWALL
Welcome to the website of the Cornwall County Chess Association

Featured Games

Click to replay the game in trhe browser
The last three columns give links to YouTube videos analysing the games: Agadmator's Chess Channel (AG), Daniel King's PowerPlayChess (DK), Others (O)
The alphabetical player index is here.
A downloadable file (pgn) of all the games published to date is here
General Anthology
            AG DK O
2020 Caruana 0 - 1 Firoujza Professional Rapid Online Chess Leaue    
2020 Firoujza 0 - 1 Carlsen Wijk aan Zee, Rd.9  
2020 Dubov 1 - 0 Artemiev Wijk aan Zee, Rd.7    
2019 Narciso Dublán 0 - 1 Bednaskiy Lorca Open, Rd.7  
2019 Navara 0 - 1 Ivanchuk European Team Championship, Rd.7    
2019 Dubov 1 - 0 Svane European Team Championship, Rd.7    
2019 Caruana 1 - 0 Fedoseev Isle of Man, Rd.6    
2019 Radjabov 1 - 0 Vidit Wijk aan Zee, Rd.7    
2019 Duda 1 - 0 Grischuk Grand Chess Tour - Rapid (Paris), Rd.3  
2019 Mchedlishvili 0 - 1 Rathnakaran Goa GM Open, Rd.3    
2019 Firoujza 0 - 1 Karthikeyan Asian Continental Championships, Rd.5    
2013 Aronian 0 - 1 Anand Wijk aan Zee, Rd.4    
2005 Milman 1 - 0 Fang Foxwoods Open, Connecticut      
1993 Serper 1 - 0 Nikoaidis St Petersburg Open    
1991 Ivanchuk 1 - 0 Kasparov Linares, Rd.1    
1981 Nunn 1 - 0 Anthony Bristol Manor Tyres Open      
1971 Petrosian 1 - 0 Fischer World Championship Candidates match, game 2    
1970 Hort 0 - 1 Petrosian European Team Championship, Rd.1      
1969 Minic 0 - 1 Rakic Yugoslav Championship      
1966 Petrosian 1 - 0 Spassky World Championship Match, game 10    
1962 Nezhmetdinov 1 - 0 Chernikov Chigorin Team Cup (Rostov on Don)    
1961 Petrosian 1 - 0 Pachman Bled      
1961 Nezhmetdinov 1 - 0 Tal USSR Championship, Rd.15    
1953 Averbakh 0 - 1 Kotov Zurich Candidates Tournament, Rd.14    
1943 Liublinsky 0 - 1 Botvinnik Moscow Championship      
1933 Ortueta 0 - 1 Sanz Madrid      
1931 Tylkowski 0 - 1 Wojciechowski Poznan      
1845 Michelet 0 - 1 Lionel Kieseritzky Match (Paris)      
1834 McDonnell 0 - 1 Labourdonnais Match (London)      
2021
16/01/2021 Jeremy Menadue 0 - 1 Taione Sikivou Cornwall v Fiji, Bd.2      
2020
15/02/2020 Steve Martin ½ - ½ David R. Jenkins Devon v Cornwall, Bd.15      
15/02/2020 Steven Levy 0 - 1 Ian George Devon v Cornwall, Bd.5      
20/01/2020 Lloyd Retallick 0 - 1 Robin Kneebone Newquay v Falmouth, Bd.1      
18/01/2020 Alan Dean 0 - 1 Colin Sellwood Devon U160 v Cornwall U160, Bd.10      
2019
22/11/2019 Ian Rescorla 0 - 1 Thomas Oates Roger Grime Cup, Bude v Camborne, Bd.1      
15/11/2019 Nigel Kirkman 1 - 0 Jan Rodrigo County Shield, Calstock v Camborne, Bd.1      
09/11/2019 Colin Sellwood 1 - 0 Mick Hill Torbay Major, Rd.4      
30/10/2019 Bryan Jones 0 - 1 Robin Kneebone Camborne Club Championship, Rd.1      
25/10/2019 David Grant 0 - 1 Jan Rodrigo A. W. Busby Cup, Newquay v Camborne, Bd.2      
05/10/2019 Lloyd Retallick 1 - 0 Kevin Thurlow Cornwall v Somerset, Bd.2      
05/10/2019 Gerry Jepps 0 - 1 Richard Clark Somerset v Cornwall, Bd.5      
05/10/2019 Jeff Nicholas 1 - 0 Chris Greenaway Cornwall v Somerset, Bd.8      
17/09/2019 Lloyd Retallick ½ - ½ Ian George County Shield, Newquay v Camborne, Bd.1      
01/08/2019 Luke Renshaw 0 - 1 Adam Hussain ECF Major Open, Rd.6      
24/05/2019 Ian George 1 - 0 Colin Sellwood Camborne Club Championship, Rd.5      
19/05/2019 Richard Smith 1 - 0 Ian Reynolds Essex U160 v Cornwall U160, Bd.9      
19/05/2019 Jamie Morgan 1 - 0 Edgar Wilson Cornwall U160 v Essex U160, Bd.6      
19/05/2019 Peter Jaszkiwskyj 0 - 1 Gary Trudeau Essex U160 v Cornwall U160, Bd.5      
05/05/2019 Maurice Richards 1 - 0 David Archer Cornwall Minor, Rd.5      
05/05/2019 Christopher Peacock 0 - 1 Percy Gill Cornwall Major, Rd.4      
05/05/2019 Tony Tatam 0 - 1 Christine Constable Cornwall Minor, Rd.4      
05/05/2019 Colin Sellwood 0 - 1 Jamie Morgan Cornwall Championship, Rd.4      
05/05/2019 Toby Willis 1 - 0 Brendan O'Gorman Cornwall Championship, Rd.4      
04/05/2019 Anton Barkhuysen 1 - 0 Paul Jackson Cornwall Major, Rd.3      
04/05/2019 John Nyman ½ - ½ Anton Barkhuysen Cornwall Major, Rd.2      
04/05/2019 Grant Healey 1 - 0 Jeremy Menadue Cornwall Championship, Rd.2      
14/04/2019 Andrew Greet ½ - ½ Mick Hill Andrew Greet simul (Calstock)      
14/04/2019 Andrew Greet 1 - 0 David Twine Andrew Greet simul (Calstock)      
14/04/2019 Andrew Greet 1 - 0 Stephen Pearce Andrew Greet simul (Calstock)      
31/03/2019 Matthew Wilson 0 - 1 Richard Smith Devon U160 v Cornwall U160, Bd.1      
2018
23/11/2018 Richard Smith 0 - 1 Colin Sellwood Camborne Club Champioship, Rd.2      
14/11/2018 Grant Healey 0 - 1 Jeremy Menadue County Shield, Falmouth v Truro, Bd.1      
19/10/2018 Gary Trudeau 1 - 0 James Hooker County Shield, Liskeard v Camborne, Bd.1      
03/10/2018 Phil James 0 - 1 David R Jenkins Lerryn Club Cup, Rd.1      
15/09/2018 Jeremy Menadue 1 - 0 Dominic Mackle WECU Jamboree, Bd.1      
18/05/2018 James Hooker 0 - 1 Robin Kneebone County Shield, Camborne v Falmouth, Bd.1      
14/05/2018 Gary Trudeau 1 - 0 Lloyd Retallick County Shield, Liskeard v Newquay, Bd.1      
25/03/2018 David Twine 0 - 1 Robin Kneebone Devon v Cornwall, Bd.6      
25/03/2018 Gary Trudeau 1 - 0 Denis Cowley Cornwall v Devon, Bd.11      
20/01/2018 Lloyd Retallick 1 - 0 Andrew Footner Cornwall v Somerset, Bd.3      
2017
13/05/2017 Martin Burrrows 0 - 1 Andrew Greet Leicestershire v Cornwall, Bd.1      
02/05/2017 Lola Anderson 1 - 0 Lily Strevens Penwith Junior Championship, Rd.6      
25/02/2017 Gary Trudeau 1 - 0 Ian Blencowe Cornwall v Gloucestershire, Bd.8      
2016
11/11/2016 Jeremy Menadue 1 - 0 John F Wheeler Torbay Open, Rd.1      
09/11/2016 Mark Hassall 0 - 1 Gary Trudeau A. W. Busby Cup, Carrick v Liskeard, Bd.1      
04/11/2016 Richard Smith 1 - 0 Percy Gill Camborne Club Championship, Rd.1      
08/10/2016 Stephen Homer 0 - 1 James Hooker Devon v Cornwall, Bd.3      
19/09/2016 Mark Hassall 1 - 0 Stephen Homer WECU Jamboree, Bd.2      
23/04/2016 Andrew Greet 1 - 0 Chris Dorrington Cornwall v Lincolnshire, Bd.1      
2015
15/09/2015 Michael Adams 1 - 0 Viktor Laznizcka FIDE World Open, Rd.2      
02/08/2015 Adam Hussain 1 - 0 Tristian See Frome Open, Rd.4      
17/05/2015 Jeremy Menadue 0 - 1 John Waterfield Frome Open, Rd.4      
25/04/2015 Chris Ross 0 - 1 Andrew Greet Bedfordshire v Cornwall, Bd.1      
25/04/2015 Michael Botteley 0 - 1 Lloyd Retallick Bedfordshire v Cornwall, Bd.9      
25/04/2015 Brian Valentine 0 - 1 Gary Trudeau Bedfordshire v Cornwall, Bd.11      
05/04/2015 Theo Slade 1 - 0 Alan Brusey WECU Open, Rd.5      
02/04/2015 David R Jenkins 1 - 0 Geoff Lingard Lerryn v Bude, Bd.1 (Roberts Cup)      
27/03/2015 Richard Smith 1 - 0 Colin Sellwood Camborne Club Championship, Rd.3      
07/03/2015 Jeremy Menadue ½ - ½ Dominic Tunks Cornwall v Hampshire, Bd.1      
07/03/2015 David Culliford 0 - 1 Colin Sellwood Hampshire v Cornwall, Bd.10      
07/03/2015 Gary Trudeau 1 - 0 Jonathan Young Cornwall v Hampshire, Bd.11      
02/03/2015 Mark Hassall 0 - 1 Richard Smith Truro Club Champiosnhip      
07/02/2015 Theo Slade 1 - 0 John Stephens Cornwall v Devon, Bd.2      
07/02/2015 Grant Healey 1 - 0 Plamen Sivrev Cornwall v Devon , Bd.4      
07/02/2015 Meyrick Shaw 0 - 1 John Wilman Devon v Cornwall , Bd.11      
01/02/2015 Richard Smith 1 - 0 Grant Healey Emigrant Cup, Rd.5      
31/01/2015 Martin Jones 0 - 1 Richard Stephens Falmouth Cup, Rd.3      
30/01/2015 Neil Robinson 0 - 1 James Hooker Emigrant Cup, Rd.1      
04/01/2015 Theo Slade 1 - 0 Ian Wallis Hastings Masters 2014/15, Rd.8      
2014
22/12/2014 Andrew Greet 0 - 1 Richard Stephens Simultaneous display (Truro)      
22/12/2014 Andrew Greet 1 - 0 Robin Kneebone Simultaneous display (Truro)      
22/12/2014 Andrew Greet ½ - ½ Mate Csuri Simultaneous display (Truro)      
06/12/2014 Hikaru Nakamura 1 - 0 Theo Slade 6th LCC Super Rapidplay Open 2014, Rd.1      
29/11/2014 Mate Csuri 1 - 0 John Jenkins Cornwall v Gloucestershire, Bd.4      
16/11/2014 John Constable 0 - 1 Philip Spargo Torbay Minor, Rd.5      
16/11/2014 Kevin Hindom 0 - 1 Colin Sellwood Torbay Major, Rd.4      
14/11/2014 Jeremy Menadue 1 - 0 Alan Barton Torbay Open, Rd.1      
24/10/2014 Egor Eliseev 0 - 1 Theo Slade European Youth Championships U14, Rd.6      
20/10/2014 Grigory Aivazian ½ - ½ Theo Slade European Youth Championships U14, Rd.2      
18/10/2014 Jack Rudd 0 - 1 Jeremy Menadue Somerset A v Cornwall A, Bd.1      
18/10/2014 Mark Hassall ½ - ½ Ben Edgell Cornwall A v Somerset A, Bd.2      
18/10/2014 Harvey Richings ½ - ½ Michael Cooper Cornwall B v Somerset B, Bd.9      
12/10/2014 Vasanta Wettasinha 1 - 0 Zaki Harari 6th LCC FIDE Open 2014, Rd.3      
10/10/2014 David J Jenkins 1 - 0 Marcus Pilling Camborne A v Truro, Bd.1, (500 League)      
03/10/2014 Martin Pope 1 - 0 Colin Sellwood Camborne B v Camborne A, Bd.1, (Roberts Cup)      
14/09/2014 Stephen Homer 1 - 0 Grant Healey WECU Jamboree, Bd.5      
05/08/2014 Emir Dizdarevic 0 - 1 Andrew Greet Tromso Olympiad, Rd.5      
01/08/2014 Koby Kalavannen 0 - 1 Mark Hassall ECF Major Open, Rd.11      
25/07/2014 Mark Hassall 1 - 0 Albert Yiamakis ECF Major Open, Rd.5      
30/05/2014 Mark Watkins ½ - ½ Ian George Camborne Club Championship, Rd.6      
07/05/2014 David R Jenkins 1 - 0 Ian Renshaw Liskeard v Falmouth, Bd.3 (County Shield)      
11/04/2014 Terry Dengler 1 - 0 David J Jenkins Camborne Club Championship, Rd.6      
04/04/2014 James Hooker 1 - 0 David Saqui Camborne Club Championship, Rd.5      
31/03/2014 John Wilman 1 - 0 Barry Moss St Austell v Newquay, Bd.1 (Roberts Cup)      
31/03/2014 Colin Sellwood 0 - 1 Richard Smith Camborne v Truro (County Shield), Bd.4      
28/02/2014 Petr Marusenko ½ - ½ Jeremy Menadue South Wales International, Rd.6      
23/03/2014 Chris Piper 1 - 0 Jack Harvey Cornwall Under 18 Champioship, Rd.2      
08/03/2014 Grant Healey 1 - 0 Phil Denison Cornwall v Gloucestershire, Bd.7      
05/03/2014 Richard Nancarrow 0 - 1 Hugh Brown Newquay v Falmouth, Bd.5 (County Shield)      
08/02/2014 Jack Harvey 0 - 1 Theo Slade Simultaneous display (Truro)      
02/02/2014 Grant Healey ½ - ½ Theo Slade Emigrant Cup, Rd.5      
02/02/2014 Mark Watkins 1 - 0 David Saqui Emigrant Cup, Rd.5      
02/02/2014 Ian George ½ - ½ Lloyd Retallick Emigrant Cup, Rd.5      
02/02/2014 Marcus Pilling 1 - 0 Ian Renshaw Falmouth Cup, Rd.5      
02/02/2014 David Jenkins ½ - ½ Martin Jones Falmouth Cup, Rd.5      
02/02/2014 Grant Healey 1 - 0 James Hooker Emigrant Cup, Rd.4      
02/02/2014 Theo Slade ½ - ½ Mark Watkins Emigrant Cup, Rd.4      
01/02/2014 Grant Healey 0 - 1 Mark Watkins Emigrant Cup, Rd.2      
31/01/2014 David Saqui 0 - 1 James Hooker Emigrant Cup, Rd.1      
24/01/2014 Martin Pope 1 - 0 Brian Parkin Camborne v Liskeard, Bd.1, (Roberts Cup)      
18/01/2014 Gary Trudeau 1 - 0 Meyrick Shaw Cornwall v Devon (Bd.10)      
08/01/2014 Grant Healey 1 - 0 David Saqui Falmouth v Camborne, Bd.2 (County Shield)      
08/01/2014 Mark Watkins 0 - 1 Robin Kneebone Camborne v Falmouth, Bd.1 (County Shield)      
2013
30/11/2013 Lloyd Retallick ½ - ½ Chris Purry Cornwall v Somerset, Bd.6      
30/11/2013 Theo Slade 1 - 0 David Painter-Kooiman Cornwall v Somerset, Bd.8      
29/11/2013 Colin Sellwood 1 - 0 Robin Kneebone Camborne Club Championship, Rd.2      
25/11/2013 Mark Hassall 0 - 1 Robin Kneebone Truro v Falmouth, Bd.1 (County Shield)      
18/11/2013 Edward Webb 1 - 0 Richard Nancarrow St Austell v Newquay, Bd.2 (Roberts Cup)      
17/11/2013 Adam Batson 0 - 1 Simon Bartlett Torbay Open, Rd.4      
25/10/2013 Ian George 1 - 0 Simon Bartlett Camborne v Newquay, Bd.2 (County Shield)      
23/10/2013 Robin Kneebone 1 - 0 Gary Trudeau Falmouth v Liskeard, Bd.1 (County Shield)      
19/10/2013 Jeremy Menadue 1 - 0 Timothy Davis Cornwall v Hampshire, Bd.2      
27/09/2013 Glen Crouse 1 - 0 David J Jenkins Falmouth v Camborne, Bd.5 (County Shield)      
09/09/2013 James Hooker 1 - 0 John Wilman Truro v St Austell, Bd.1 (Roberts Cup)      
02/09/2013 Simon Bartlett 1 - 0 Brian Macreamoinn DCCA Premier, Rd.2      
06/08/2013 Matthew Dignam ½ - ½ Jeremy Menadue ECF Congress (Torquay), Major Open, Rd.8      
28/07/2013 Shixuan Xue 0 - 1 Theo Slade China v England (World Under 16 Olympiad, Chongqing)      
24/06/2013 Lloyd Retallick 0 - 1 Mark Watkins Newquay v Camborne, Bd.1 (AW Busby Cup)      
07/04/2013 Robin Kneebone 1 - 0 Jeremy Menadue Emigrant Cup, Rd.4      
06/04/2013 Robin Kneebone 1 - 0 David Saqui Emigrant Cup, Rd.2      
18/01/2013 Mark Watkins 1 - 0 Colin Sellwood Camborne Club Championship, Rd.3      
Before 2013
05/12/2012 Richard Smith 1 - 0 David R Jenkins Truro v Liskeard (AW Busby Cup)      
27/10/2012 Theo Slade 1 - 0 Rudy von Saldern Guernsey International Open, Rd.7      
22/11/2011 Jan Rodrigo 0 - 1 Hugh Brown Truro v Falmouth, Bd.4 (Roberts Cup)      
Jul 2006 Barry Childs 0 - 1 Alexei Shirov Friendly      
05/03/2005 Jeremy Kneebone 1 - 0 D Wood East Devon Major      
29/06/2003 Philip Hutchings ½ - ½ Robin Horner Kerrier Cup, Rd.5      
12/01/2002 Simon Bartlett 1 - 0 Alan Brusey Cornwall v Devon, Bd.5      
02/05/2001 Ian George 1 - 0 devilone Internet Chess Club      
13/04/2001 Jack Rudd 1 - 0 Ian George West of England Championship, Rd.1      
2001 Grant Lakeland 1 - 0 Rico Wong Cornwall Under 18 Championship, Rd.5      
28/05/2000 Robin Horner 0 - 1 David Saqui Kerrier Cup, Rd.4      
04/04/1999 Alan Brusey 0 - 1 David Saqui WECU Championship, Rd.1      
04/10/1997 Andrew Law 0 - 1 Jeremy Menadue Witshire v Cornwall, Bd.1      
31/07/1995 Jeremy Menadue ½ - ½ Mark Hebden British Championship, Rd.1      
08/01/1989 Michael Adams 0 - 1 Paul Wallace Emigrant Cup, Rd.6      
08/01/1989 Robin Kneebone 1 - 0 Malcolm Grimmer Emigrant Cup, Rd.6      
23/07/1988 Malcolm Grimmer 1 - 0 Jeremy Menadue Invitation tournament (St. Just), Rd.1      
15/01/1988 Philip Williams 0 - 1 Michael Adams Camborne A v Truro School A, Bd.1 (County Shield)      
27/03/1987 Maurice Smelt 1 - 0 Ian George Penwith B v Camborne A, Bd.1 (County Shield)      
16/04/1983 Ian George 1 - 0 AJ Rolfe Nottinghamshire Open, Rd.3      
1978 Michael Prettejohn 0 - 1 Jeremy Menadue Cornwall Under 18 Champioship, Rd.2      
22/07/1977 Ian George 0 - 1 DV Lofts Basingstoke Open, Rd.1      
1976 Mark Watkins 1 - 0 Philip Breach Emigrant Cup, Rd.4      
1968 HVW Trevenen 1 - 0 BA Heath West of England Championship      
1955 IR Napier 0 - 1 FEA Kitto Cornwall v Devon (Bd.1)      
1953 Hedley Shirley 1 - 0 AJ Sherlock Cornwall Under 18 Champioship      
1948 B Forsling 0 - 1 Arthur Busby Correspondence, BCCA Premier A      
1936 Alexander Alekhine 1 - 0 Aelred Horn Simultaneous display (Bristol)      
16/11/1898 Emanuel Lasker 0 - 1 Henry Adamson Simultaneous display (Plymouth)      
Date unknown
Not known Raymond Keene 0 - 1 David R Jenkins Simultaneous display      
Not known Mikhail Tal 1 - 0 Colin Searle Simultaneous display      
Last updated 19/5/2024