CHESS CORNWALL
Welcome to the website of the Cornwall County Chess Association

1st Cornwall Autumn Congress 2022

Played on 18th to 20th October 2022 at the Queen's Hotel, Penzance

Our first autumn congress was held at the Queen's Hotel Penzance, which proved to be a splendid venue in all respects, with the added bonus of its magnificent view across Mounts Bay. There were 50 entries across four sections. Thanks are due in particular to organisers Rebecca & Colin Gardiner and controller John Constable for the smooth running of the event, contributing greatly to the players enjoyment.

Open

Round by round results and final standings on chess-results.com at https://chess-results.com/tnr684851.aspx?lan=1

1 4 Jonathan Underwood 2105 Seaton 250 (1st)
2-4 David Onley 2144 Armed Forces £125 (2nd=)
    Jeremy Menadue 2021 Truro £175 (2nd= and Cornish player bonus)
    Nigel Saunders 2133 Abergavenny £125 (2nd=)
5 3 Lloyd Retallick 2065 Newquay  
6 Stephen Homer 2067 Exeter  
7-8 2 Graham Bolt 2012 Exeter £50 (Under 2045)
    Loog Tiuu 1628 Hanham Folk Centre  
9 1 Stan Roynon 1871 Camborne  


Major (Under 1975)

Round by round results and final standings on chess-results.com at https://chess-results.com/tnr684866.aspx?lan=1

1-2 4 Ian Bush 1916 Cumnor £145 (1st=)
    Andrew Waters 1887 Rainham £145 (1st=)
3-4 3 Mike Cresswell 1658 Barking £60 (3rd=)
    Dave Williams 1719 Malpas (Gwent) £60 (3rd=)
5-6 Raymond Gamble 1801 Spondon  
    William Adaway 1974 Wimborne  
7-9 2 Percy Gill 1758 Camborne £40 (Cornish player bonus)
    George Lekoudis 1740 Barnstaple  
    Ian George 1945 Camborne  

Intermediate (Under 1750)

Round by round results and final standings on chess-results.com at https://chess-results.com/tnr684380.aspx?lan=1

1-2 4 Mike Maher 1680 Lichfield £145 (1st=)
    Joseph Morrison 1656 Richmond Juniors £145 (1st=)
3 - 4 3 Laurence Tarbuck 1741 Lichfield £60 (3rd=)
    Ian Blencowe 1627 Wotton Hall £60 (3rd=)
5-10 Mick Hill 1677 Calstock £15 (Cornish player bonus)
    Graham Shepherd 1648 Telepost (Shrewsbury)  
    Ian Renshaw 1534 Truro £15 (Cornish player bonus)
    Alastair Marston 1710 Bristol Cabot  
    Ian Rescorla 1632 Bude £35 U1625 and (Cornish player bonus)
    Gregory Lloyd 1571 Cardiff £20 U1625
11-12 2 James Galloway 1555 Penzance  
    Paul Wood 1598 Plymouth  
13 Maurice Richards 1576 Bude  
14 1 Ben Woodcock 1608 Keynsham  
 

Minor (Under 1550)

Round by round results and final standings on chess-results.com at https://chess-results.com/tnr684843.aspx?lan=1

1 Tony Tatam 1479 Plymouth £160 1st
2 4 Michael Foss 1537 Woking £125 2nd
3-4 Ben Jago 1391 Penzance £10 U1625 and (Cornish player bonus)
    Hazel Welch 1269 Seaton £60 3rd=
5-7 3 Christine Constable 1455 Bude  
    Radha Baan 1112 St Albans £20 Under 1250
    Lloyd Russell 1198 Bude £20 Under 1250
8-10 Colin Gardiner 1399 Camborne  
    Maria Evdokimova 1532 Truro  
    Joseph Walden UG Bristol  
11-12 2 Nick Jago 1330 Penzance  
    James Wallman 1395 Camberley  
13-16 Jonathan Ellis 1179 Plymouth  
    Ben Barnett 1175 Camborne £25 Junior
    Rebecca Gardiner 1270 Camborne  
    John James 1244 Camborne  
17 1 Kieran Ongley 1098 Bude  
18 ½ George Littlejohn UG Sidmouth  
 

Last updated 27/11/2022