CHESS CORNWALL
Welcome to the website of the Cornwall County Chess Association
Meeting Night
Wednesdays
Venue
Carnon Downs Village Hall
Tregye Road
Carnon Downs
Truro
TR3 6GH
Secretary
Robin Kneebone
Tel: 01209 418412 (h) 07531 543651 (m)
Email: chesscornwall@gmail.com
Treasurer
Hugh Brown
Tel: 07976 294798
Email: hughgb76@gmail.com
County Shield (Falmouth)
Team Captain
Robin Kneebone
Tel: 01209 418412 (h) 07531 543651 (m)
Email: chesscornwall@gmail.com
Fixtures and results
W 18/09/2019 3 - 2 Bude
W 09/10/2019 3½ - 1½ Truro
W 16/10/2019 3½ - 1½ Newquay
W 28/10/2019 3 - 2 Calstock
L 13/11/2019 2 - 3 Penzance
L 20/12/2019 2 - 3 Camborne
W 06/01/2020 3 - 2 Liskeard
W 20/01/2020 3½ - 1½ Newquay
L 12/02/2020 1½ - 3½ Truro
L 19/02/2020 2 - 3 Calstock
A TBA TBA Penzance
H TBA TBA Liskeard
A TBA TBA Bude
H TBA TBA Camborne
   
County Shield (Truro)
Team Captain
Jeremy Menadue
Tel: 01872 274580
Email: jmenadue@googlemail.com
Fixtures and results
L 09/10/2019 1½ - 3½ Falmouth
D 04/12/2019 2½ - 2½ Liskeard
W 08/01/2020 3 - 2 Penzance
W 15/01/2020 3 - 2 Calstock
D 24/01/2020 2½ - 2½ Camborne
W 12/02/2020 3½ - 1½ Falmouth
A TBA TBA Bude
A TBA TBA Newquay
H TBA TBA Newquay
H TBA TBA Bude
A TBA TBA Penzance
A TBA TBA Calstock
A TBA TBA Liskeard
H TBA TBA Camborne
   
Roberts Cup (Truro and Falmouth Kings)
Team Captain
Ian Renshaw
Tel: 01326 373348
Email: ianrenshaw@hotmail.co.uk
Fixtures and results
D 11/09/2019 2 - 2 Rooks
W 25/11/2019 4 - 0 Liskeard
W 15/01/2020 3 - 1 Lerryn
W 31/01/2020 3 - 1 Lerryn
A TBA TBA Calstock
H TBA TBA Redruth
H TBA TBA Bude
H TBA TBA Newquay
   
Roberts Cup (Truro and Falmouth Rooks)
Team Captain
Robin Kneebone
Tel: 01209 418412 (h) 07531 543651 (m)
Email: chesscornwall@gmail.com
Fixtures and results
D 11/09/2019 2 - 2 Kings
L 18/09/2019 1½ - 2½ Calstock
W 16/10/2019 4 - 0 Liskeard
L 29/11/2019 1½ - 2½ Camborne
W 30/01/2020 3 - 1 Bude
W 26/02/2020 1½ - 2½ Lerryn
A TBA TBA Newquay
H TBA TBA Redruth
   
500 League (Bishops)
Team Captain
Boris Kostadinov
Tel: 07854 206781
Email: bkostadinov97@gmail.com
Fixtures and results
L 06/11/2019 3½ - 4½ Knights
W 18/12/2019 6½ - 1½ Camborne
L 31/01/2020 3½ - 4½ Redruth
W 04/03/2020 7 - 1 Knights
W 06/03/2020 5 - 3 Camborne
H TBA TBA Redruth
500 League (Knights)
Team Captain
Bryan Jones
Tel: 01209 216812 (h) 07977 593637 (m)
Email: bryart49@hotmail.com
Fixtures and results
W 06/11/2019 4½ - 3½ Bishops
L 08/11/2019 3½ - 4½ Camborne
D 18/12/2019 4 - 4 Redruth
L 04/03/2020 1 - 7 Bishops
D 06/03/2020 4 - 4 Redruth
H TBA TBA Camborne
A. W. Busby Cup
Team Captain
Jeremy Menadue
Tel: 01872 274580
Email: jmenadue@googlemail.com
Fixtures and results
W 23/10/2019 3½ - 1½ Calstock
W 11/12/2019 DEF Bude (SF)
H TBA TBA Camborne
Roger Grime Cup
Team Captain
Ian Renshaw
Tel: 01326 373348
Email: ianrenshaw@hotmail.co.uk
Fixtures and results
L 20/11/2019 1½ - 2½ Liskeard
Club Championship
Coronavirus (Covid-19)

In the interests of protecting the health of chess players, their families and the wider community the club will remain closed until further notice

For more information please contact:

Robin Kneebone 01209 418412 (h) 07531 543651 (m)
chesscornwall@gmail.com
Hugh Brown 07976 294798
hughgb76@gmail.com

Last updated 11/3/2019

Team Competition Results
League tables
Board scores (all competitions)

Club Championship

Round 4 Draw

Adam Hussain (2½) v Toby Willis (3)
Ian George (2) v Marcus Pilling (2½)
Bryan Jones (2) v Peter Doubleday (2)
Boris Kostadinov (2) 1 - 0 Maria Evdokimova (1)
Colin Sellwood (1½) v Robin Kneebone (1½)
Hugh Brown (1) v Ian Renshaw (1)
Myla Hussain (1) v Ivan Gerasimenko (1)
Asher Hussain (0) v Ornela Mallick (0)

Standings after round 3

Championship

1 Toby Willis 3
2-3 Adam Hussain
  Marcus Pilling  
4-8 Ian George 2
  Bryan Jones  
  Boris Kostadinov  
  Peter Doubleday  
  Maria Evdokimova  
9-10 Colin Sellwood
  Robin Kneebone  
11-14 Ian Renshaw 1
  Hugh Brown  
  Myla Hussain  
  Ivan Gerasimenko  
15-16 Ornela Mallick (1 game) 0
  Asher Hussain  
Graded players (2019/20)
  SP QP
Jeremy Menadue (SR) 187 183
Robin Kneebone (SR) 164 159
Adam Hussain (R) 158 156
Toby Willis 153 138
Richard Stephens 149 158
Marcus Pilling 145 139
Dominic Mayhew 142 97
Bryan Jones 122 101
Boris Kostadinov 121 134
Ian Renshaw 109 98
Beatrice Steele 90 90
Guy Bolton 87 102
Hugh Brown 87 92
Sam Edwards 86 54
Peter Doubleday 79 79
Myla Hussain 54 63
Ivan Gerasimenko 50 71
Jamie Packham 50 50
Evdokimova, Maria 50 50
Tamara Burgess 43 43
Ornela Mallick 30 50
Asher Hussain 30 30
S = Nominated for the County Shield
R = Nominated for the Roberts Cup

Club Links